Venezuelas homogruppe Diverlex sier at angrep på homofile og lesbiske ikke blir straffet, og ber parlamentet om å lage lover for å beskytte homofile.
Innspillet kommer i forbindelse med den mye omtalte Universal Periodic Review, FNs gjennomgang av menneskerettssituasjonen til alle medlemslandene etter tur, hvor landenes myndigheter må forsvare eget lands menneskerettsstatus. Venezuela skal inn på teppet i oktober.
Diverlex påpeker videre at det i Venezuela ikke finnes noe lovgrunnlag for å skifte navn og kjønn på transpersoner og at det ikke finnes egne lovregler om hatkriminalitet. (El Universal)
(Illustrasjonsfoto: ElOtro, «Chico desatado«, Creative Commons-lisens Attribution-NonCommercial 2.0 Generic)
Tilbaketråkk: Venezuela: Trenger lover for å beskytte homofile | GayAsUs.com